2019 Season Prize Winners
Posted by Pilar Kruger on Tuesday, July 30, 2019JUNIOR SURF AWARDS | ||
Ocean Athletes | ||
Best Ocean Swimmer | Certificate | Zach Ebbett-Watt |
Best Board Paddler | Certificate | Evan Broad |
Best Beach Athlete | Certificate | Grace Akeripa |
Best All Round Male | Certificate | Evan Broad |
Best All Round Female | Certificate | Isla Prins |
Most Improved on the beach | Certificate | Amy York |
Most Improved on Board | Certificate | Harry Prins |
Most Improved in the water | Certificate | Maggie Drain |
Most Memorable Performance | Certificate | Isla Prins & Bella Drain for their outstanding board rescues |
Perseverance Award | Certificate | Bella Drain |
Sportsman Award | Certificate | Maddie Kerins for helping out a Westshore girl during Oceans Surf race |
Team of Year | Certificate | Bella Drain and Isla Prins for their board rescue performance |
Best Overall Athlete | Certificate | Grace Akeripa |
Nipper Awards | ||
Highest Application to Surf Activies | Certificate | Kiera Te Hiko Pio |
Most Improved | Certificate | Ella Sutton |
Best on Board | Certificate | Sam Prins |
Best on Beach | Certificate | Lucy Robinson |
Best Ocean Swimmer | Certificate | Isabella Kerr |
Rookie Awards | ||
Most Committed | Certificate | Lily Andrews |
Best all Rounder | Certificate | Tessa Hollway |
Most Improved | Certificate | Claudia Buntain |
Great Attitude | Certificate | Danielle Payne |
LIFEGUARDING AWARDS | ||
Patrol Captains | Recognition | Kieran Kruger, Jasper Marra, Mitch Jackson, Jacob Crawley, Meg Barclay, |
Maintaining Professional Leadership & Guidance | John Callinicos, Matt Mannington | |
50 Club | Certificates | Thomas Kay 57.5 hour, Meg Barclay 53 hours |
50+ hours involving patrolling, callout & event guarding | ||
Top Rookie of the season | Black Plastic Trophy | Marshall Soanes 27.15 hours |
Hours completed | ||
Maori Surf Lifeguard of the Year (donated by Apatu Whanau) | Trophy | Reece Akuhata |
Recognition of Maori Achievement in SLS | ||
Sid Faulkner Trophy | Trophy | Kate Boersen |
Most Efficient Patrolman | ||
Pursuance of Excellence | Certificate | Thomas Kay, Joseph Avison, Brianna Harris, Frances Ebbett-Watt |
Commitment to achieving higher awards (1st aid etc) | (intermediate Lifeguard School) |
SPORT AWARDS | ||
Top Surf Swimmer | ||
Male | Trophy | Joseph Avison |
Female | J Simmonds Cup & trophy | Sarah-Kate Birkett |
Top Beachies | ||
Male | Trophy | Wesley Akeripa |
Certificate | Reece Akuhata | |
Female | Trophy | Jess Tucker |
Certificate | Laura Johnson | |
Ludvigsen Cup | Cup | Thomas Kay |
Top Ironman/women | ||
Team Performance | Certificates | Beach - U19 Mens Relay Team |
Top team performance | Water - U19 Mens Canoe Team | |
Masters - SC Mens Canoe Team | ||
Most Improved | Certificate | Beach - Grayson Hesketh, Oliva Kirkpatrick |
Water - Frances Ebbett-Watt, Marshall Soanes | ||
Summer Surf Trainer | Certificate | Luke Kay - Made nearly every training except when he was fixing gear so his friends could race & train!!! |
Committed trainer for summer season | ||
HB Representative Challenge Team Members | Recognition | Luke Kay, Sarah-Kate Birkett, Joseph Avison, Wesley Akeripa, Jess Tucker |
New Zealand Development squad | Recognition | Reece Akuhata |
New Zealand Youth squad | Recognition | Wesley Akeripa |
CLUB AWARDS | ||
Ivan Wilson Memorial | Cup | Mitch Jackson |
Best all-round lifeguard | ||
In it for life | Black Plastic Trophy | Helen Jackson |
Overall dedication and commitment to SLS | ||
Overall dedication and commitment to Junior Surf | Certificate | Alison Prins |
OBK Culture Award | Black Plastic Trophy | Dominique Rendal-Morris |
Commitment to the culture and demands of OBK SLSC | ||
Clyde Jeffery Cup - Resuscitation | Cup | Jasper Marra |
Outstanding Voluntary Service | ||
Koro Cup | Trophy | Harry Robinson |
Overall commitment & dedication to Junior Surf |
SPECIAL THANKS | ||
Thank you for JS commitment | JD & Alison to thank Junior Surf Helpers | |
Thank you to our coaches | Andrew, Greg, Lenny, Farren & Jonty, Helen & Ben | |
Also thanks to head chefs at Nationals & HB Champs | Cathy & Jacob Crawley | |
Committee | Richard Wilson | |
Bryan Faulknor | ||
Pilar Kruger | ||
Jonathan Doyle | ||
Adrian Barclay | ||
Sue Kay | ||
Shelley Morris | ||
Matt Mannington | ||
Jack Crasborn | ||
Emma Akeripa | ||
Alison Prins |
FUN AWARDS | ||
Ultimate Sportsmanship | Certificate | Frances Ebbett-Watt - Being kind to her team mates most of the time !! |
Kook of the Year | Certificate | Thomas Kay - breaking multiple pieces of equipment in quick succession |
Milne of the Year | Certificate | Jonty Ebbett-Watt - for bringing an infection into the squad before the last round of HB champs |
Most "injured" athlete | ||
Charger of the Year | Certificate | Big wave dave (Wesley) in the 1st part of the year, Brianna Harris for the 2nd half of the year |
Most Impressive Milk Chug | Certificate | Marshall Soanes - put his heart on the line! |
Body Surfer of the Year | Certificate | Senior Water training team! |